Op. Dr. Hakan Evruke | Safra Kesesi Hastalıkları | Safra Kesesi Ameliyatı
Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan küçük bir organdır. Safra kesesinin içinde, ince bağırsağa boşalan ve safra ya da öd adı verilen sindirime yardımcı bir sıvı bulunur. İşte safra kesesinde şekillenebilen safra taşları, bu sindirim sıvısında katılaşan birikintilerdir.
İnsan safra kesesi olmadanda normal bir yaşam sürdürebilmektedir. Safra kesesi alındığında karaciğerin yapmış olduğu safra, safra kesesinde depolanmak yerine, direkt olarak bağırsaklara akar. Bu durum bazı hastalarda ishale neden olsada ilaçlarla giderilebilmektedir.
Safra ameliyatı sonrası yaşanabilecek ishal, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve karın ağrısı gibi sorunlara karşı beslenmenizi düzenlemeniz gerekebilir. Günde en az 10 bardak su içmeye çalışın. Doktorunuzun beslenmenizle ilgili verdiği tavsiyelere uyun. Ameliyat sonrası bir kaç gün sıvı ağırlıklı gıdalarla beslenmeniz gerekebilir.Sindirim sisteminizi zorlayacak ağır öğünlerden kaçının. Öğünlerinizi gün içine yayın ve azar azar tüketin.Bağırsaklarınızın daha iyi çalışması için yüksek lif içeren meyve, sebze tüketin.İshali azaltmak için tetikleyici kahve, süt ürünleri, yağlı gıdalar, şekerlemeleri yemeyin.